Centrum “Amygdala” mieszczące się przy ulicy Indiry Gandhi 27A w Warszawie wykonuje kompleksowe badania kierowców, lekarskie i psychologiczne (psychotechnika). Badamy kierowców wszystkich kategorii A, B, C, D, E.
Badania kandydatów na kierowców zawodowych (art. 75 – badanie lekarskie oraz art. 82 badanie psychologiczne). Badania kierowców Taxi, kierowców pojazdów służbowych, kurierów etc ( badania z art. 43 oraz art 39 -Transport Drogowy). Badania kierowców pojazdów uprzywilejowanych, pilotów, kierowców rajdowych.
Przebieg badania:
Badanie psychologiczne kierowców (psychotechnika) w centrum “Amygdala” składa się z dwóch części:
Pierwsza część – wywiad psychologiczny (rozmowa):
- psycholog przeprowadza wywiad dotyczący przebytych chorób, ewentualnych problemów i zaburzeń
Druga część – badanie aparaturowe:
- za pomocą aparatury bada się w zależności od celu m.in. czas reakcji, koordynację wzrokowo-ruchową i inne.
- osoba badana wypełnia ankiety i kwestionariusze osobowości oraz testy inteligencji.
Co jest badane?
W czasie badania psychotechnicznego przeprowadza się wywiad psychologiczny, obserwację oraz badania aparaturą. Dzięki tym narzędziom możliwe jest określenie poziomu sprawności kierowcy oraz ocena cech osobowości, które decydują o predyspozycjach kierowcy. Psycholog wybiera metody diagnostyki w zależności od potrzeb oraz celu badania. Badania psychotechniczne zwane też psychologicznymi czy psychotechniką mają za zadanie sprawdzić m. in.:
- koncentrację, spostrzegawczość i podzielność uwagi,
- zdolność myślenia logicznego,
- czas reakcji i zdolność oceny prędkości,
- koordynację wzrokowo-ruchową,
- widzenie stereoskopowe i zmierzchowe,
- osobowość, temperament i inteligencję emocjonalną.
Urządzenia używane do badania.
Centrum „Amygdala” dysponuje nowoczesną aparaturą służącą do wykonywania badań dla kierowców. Są to:
- miernik czasu reakcji (do określania szybkości i równomierności reakcji psychofizycznej na bodźce),
- stereometr (do badania widzenia przestrzennego),
- pierścień Landolta (do kontroli widzenia w mroku),
- noktometr (do badania wrażliwości na olśnienie),
- aparat krzyżowy (do oceny koordynacji wzrokowo-ruchowej),
- zestaw do badania w systemie Test2Drive w językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim.
Jeśli badanie nie powiodło się?
W razie niepowodzenia najważniejsze jest to, by zachować spokój. Jeśli w trakcie badań psychotechnicznych okaże się, że wyniki są negatywne, psycholog prosi o powtórzenie pojedynczego zadania lub wszystkich zadań. Niekiedy powodem złych wyników są problemy ze zrozumieniem instrukcji, zmęczenie klienta, stres wynikający z tej niecodziennej sytuacji. Kolejne badanie wykonuje się od razu lub innego dnia – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz przyczyny niezaliczenia danego zadania.
Czym kończy się badanie psychologiczne?
Badanie psychologiczne w gabinecie „Amygdala” kończy się omówieniem uzyskanych wyników przez psychologa, dzięki czemu każdy z klientów zawsze ma pełen wgląd we wszystkie informacje uzyskane w czasie testów. Psycholog tłumaczy niejasne kwestie i rozwiewa ewentualne wątpliwości. Finałem badań jest wydanie odpowiedniego zaświadczenia lub orzeczenia psychologicznego – to oficjalny dokument potwierdzający wyniki badania psychotechnicznego kierowców.
Jak się przygotować do badania?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że badanie psychotechniczne kierowców nie jest bolesne, nie zajmuje dużo czasu i nie jest powodem do stresu – jeśli za pierwszym razem uzyskany zostanie wynik negatywny, badanie będzie powtórzone. Przed badaniem należy odpowiednio wypocząć, wyspać się. Warto pojawić się na badaniu po spożyciu posiłku, dzięki czemu głód nie będzie powodował dekoncentracji.
Kto kieruje kierowcę na badania psychologiczne?
Badania w gabinecie „Amygdala” wykonywane są jeśli zachodzi konieczność prawna – np. przed kursem na prawo jazdy lub na badanie psychologiczne kierowców kieruje lekarz medycyny pracy czy pracodawca. Ponadto, jeśli kierowca jest skierowany na badanie przez Starostę lub Policję w przypadku przekroczenia liczby dopuszczalnych punktów karnych lub spowodowania wypadku drogowego.
Co należy zabrać ze sobą na badanie?
Aby skrócić czas badania i wykonać wszystkie czynności związane z psychotestami szybko i sprawnie, należy pojawić się w gabinecie „Amygdala” z kompletem potrzebnych dokumentów takich jak:
- Skierowanie na badania psychologiczne, jeśli zostało wydane,
- Dokument tożsamości z numerem PESEL, np. dowód osobisty lub paszport,
- Posiadane prawo jazdy, jeśli kierowca przedłuża jego ważność,
- Soczewki lub okulary, jeśli kierowca ich używa.
Jeśli klient ma jakieś wątpliwości lub nie jest pewny, czy dysponuje odpowiednimi dokumentami od specjalistów, warto skontaktować się wcześniej z obsługą pracowni.