Bochumski Inwentarz Osobowościowych Wyznaczników Pracy przeznaczony jest do pomiaru różnych aspektów osobowościowych ważnych z punktu widzenia efektywnego funkcjonowania zawodowego. Ma wersję samoopisową oraz wersję obserwacyjną. Znormalizowana została tylko wersja samoopisowa.
Opis: Wersja samoopisowa BIP składa się z 220 pozycji, na które badany udziela odpowiedzi na 6-stopniowej skali, oceniając stopień, w jakim każde stwierdzenie odnosi się do niego samego. Pozwala na obliczenie wyników w 14 skalach podstawowych podzielonych na cztery obszary: orientacja zawodowa (motywacja osiągnięć, motywacja władzy, motywacja przywództwa), Zachowania zawodowe (sumienność, elastyczność, orientacja na działanie), Kompetencje społeczne (wrażliwość społeczna, otwartość na relacje, towarzyskość, orientacja na zespół, asertywność), natura psychologiczna (stabilność emocjonalna, praca pod presją, pewność siebie). Wersja obserwacyjna składa się z 42 pozycji (po trzy na każdą z 14 skal), na które udziela się odpowiedzi na 10-stopniowej skali.
Rzetelność: Współczynniki zgodności wewnętrznej dla większości skal oscylują wokół wartości 0,8.
Trafność: Struktura polskiej adaptacji BIP okazała się analogiczna do struktury wersji oryginalnej. Wyniki w skalach BIP korelują z odpowiadającymi im wynikami w skalach i podskalach NEO-PI-R oraz w skalach LMI odnoszących się do różnych aspektów motywacji osiągnięć. Trafność potwierdziły też wyniki uzyskane w różnych grupach zawodowych. Porównanie wyników w BIP osób pełniących funkcje kierownicze i osób nie pełniących takich funkcji pokazało, że BIP może być trafnym narzędziem badania kompetencji kierowniczych.
Normy: Dla osób dorosłych czynnych zawodowo w wieku 20–65 lat.
Zastosowanie: BIP może być wykorzystywany w procesach selekcyjnych, w procesach rozwojowych i coachingu, w doradztwie zawodowym oraz w badaniach kompetencji kadry kierowniczej.