Postawa Nieosądzająca

6 września, 2020

centrum Amygdala oferujemy terapię dialektyczno-behawioralną u Aleksandry Radomskiej. Osoby zainteresowane umówieniem wizyty prosimy o kontakt pod numerem: 790-250-587.

Przyjmowanie postawy nieosądzającej to porzucanie oceniania i osądzania rzeczywistości. Umiejętność ta odgrywa ważną rolę we wszystkich metodach leczenia opartych na uważności (m.in. w terapii poznawczej opartej na uważności, redukcji stresu opartej na uważności oraz profilaktyce nawrotów opartej na uważności), a także we wszystkich metodach leczenia, w których kładzie się nacisk na akceptację innych oraz siebie i własnego zachowania.

Spostrzegaj i opisuj rzeczywistość taką, jaką jest. Zrezygnuj z oceniania ludzi, ich zachowań i zdarzeń jako “dobrych” lub “złych”. Polega to na tym, aby przyjmować postawę nieosądzającą podczas obserwowania, opisywania i uczestniczenia. Przyjmowanie postawy nieosądzającej wymaga porzucenia słowa “powinno”. Oznacza to rezygnację z bycia kimś, kto określa, jaki powinien być świat, oraz porzucenie żądania, aby rzeczywistość była taka, jak chcemy, po prostu dlatego, że tak chcemy. Przyjmowanie postawy nieosądzającej wymaga, abyśmy zamiast mówić o tym, jak “powinno” być, opisywali, jak się czujemy i czego pragniemy.

Przyjmowanie postawy nieosądzającej nie oznacza aprobaty. Natomiast oznacza, że wszystko jest takie, jakie jest, i że wszystko ma swoją przyczynę. Zamiast oceniać coś jako dobre lub złe, lepiej opisać fakty, a następnie postarać się zrozumieć przyczyny. Przyjmowanie postawy nieosądzającej nie oznacza milczenia na temat preferencji lub pragnień.