Terapia ACT

4 4 listopada, 2019

Zapraszamy na konsultacje psychoterapeutyczne do Aleksandry Radomskiej, psychoterapeutki poznawczo-behawioralnej (CBT), dialektyczno-behawioralnej (DBT) łączącej w swojej pracy techniki terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT). Osoby zainteresowane umówieniem wizyty zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 790-250-587.

ACT: CZYM JEST I JAK MOŻE POMÓC?

Acceptance and commitment therapy, ACT, czyli terapia akceptacji i zaangażowania. Jest to mające oparcie naukowe nowe podejście psychoterapeutyczne, które wywodzi się z nurtu terapii behawioralno-poznawczej. ACT opiera się na teorii ram relacyjnych-programie podstawowych badań nad działaniem ludzkiego umysłu.

Według twórców terapii ACT:

  • ból psychiczny jest normalny i ważny, każdy go odczuwa
  • nie można świadomie pozbyć się bólu psychicznego, ale można podjąć kroki w celu uniknięcia jego sztucznego wzmacniania
  • ból i cierpienie to dwa różne stany bytu
  • nie musisz identyfikować się ze swoim cierpieniem
  • zaakceptowanie bólu to krok w kierunku pozbycia się cierpienia
  • można cieszyć się wartościowym życiem, i to od zaraz, ale do tego trzeba się nauczyć, jak wyzwolić się z niewoli swojego umysłu

Metody ACT wymagają zasadniczej zmiany perspektywy; zmiany w sposobie radzenia sobie z osobistymi doświadczeniami. Model ACT opiera się na 3 technikach: uważności, akceptacji oraz zaangażowaniu i życiu zgodnie z wartościami.

UWAŻNOŚĆ

Uważność (mindfulness) to sposób obserwacji własnych doświadczeń, który jest praktykowany od wieków na Wschodzie poprzez różne formy medytacji. Uważność została uznana przez różne zachodnie szkoły psychologiczne za metodę zwiększającą skuteczność terapii.

AKCEPTACJA

ACT dokonuje wyraźnego rozróżnienia między bólem a cierpieniem. Akceptacja w terapii akceptacji i zaangażowania jest oparta na założeniu, że próba pozbycia się bólu przeważnie tylko go wzmacnia i przekształca w przeżycie traumatyczne. Akceptacja to gotowość do posiadania i przeżywania własnych doświadczeń.

Posted in PSYCHOTERAPIA | Tags: