Badania lekarskie kierowców

16 sierpnia, 2017

Osoby zainteresowane umówieniem badań prosimy o kontakt pod numerem: 535-021-194, a także zachęcamy do umówienia wizyty za pomocą TERMINARZA WIZYT.

Badanie z art 43 pkt 2 potrzebne jest kierowcom zawodowym wykonującym tzw. transport drogowy ( osób lub rzeczy), dotyczy np. kierowców taxi, kierowców busów oraz kierowców zawodowych kat C, D, E, jest wydawane po badaniu lekarskim ( lekarz uprawniony do badań kierowców). Z tego artykułu badamy się raz na pięć lat do 60 roku życia oraz co 30 miesięcy po 60 roku życia.

Orzeczenie z artykułu 75 ustawy z dnia 5 stycznia 2011, dotyczy zdolności ( braku przeciwwskazań) do kierowania pojazdami określonych kategorii.

W zależności od poszczególnych punktów ustawy, jest to badanie kwalifikacyjne- przy ubieganiu się o określoną kategorię po raz pierwszy,

przedłużające prawo jazdy z powodu wydania czasowego orzeczenia, odzyskiwania uprawnień po stracie prawa jazdy np za punkty lub alkohol.

Orzeczenie jest wydawane po uprzednim badaniu lekarza orzecznika, potrzebne jest tylko przy wyrabianiu prawa jazdy lub przedłużaniu jego ważności.

Orzeczenie od 2015 r. jest wydawane bezterminowo ( nawet w przypadku używania szkieł korekcyjnych), chyba że były inne przyczyny medyczne.

Kierowcy taxi zatrudniając się w nowej korporacji potrzebują tylko badania z artykułu 43 o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy w Transporcie Drogowym.