Psychotechnika kategoria: B, C,D,E

4 lipca, 2017

Przepisy dotyczące badań psychologicznych osób prowadzących pojazdy są skomplikowane i niejednoznaczne.

KIEROWCY Z KATEGORIĄ B:

  • kierowcy pojazdów służbowych, nie zatrudnieni na etacie kierowcy ( przedstawiciele handlowi, pracownicy administracji , kadra kierownicza) przechodzą badania w myśl ustawy o medycynie pracy. Badanie jest krótsze i tańsze. Kończy się bezterminowym zaświadczeniem, do przekazania lekarzowi medycyny pracy.
  • kierowcy zatrudnieni na etacie kierowcy (kierowcy TAXI, kierowcy – dostawcy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, kurierzy) przechodzą badania w myśl ustawy o transporcie drogowym i ustawy o kierujących. Badanie jest dłuższe i droższe. Kończy się orzeczeniem psychologicznym ważnym maksymalnie 5 lat. Orzeczenie przekazuje się pracodawcy . W przypadku samozatrudnienia trzeba je mieć przy sobie (w przypadku kontroli ITD).
  • skierowani decyzją starosty, zawsze są badani na podstawie ustawy o kierujących pojazdami . Badanie kończy się orzeczeniem psychologicznym bez terminu ważności. Należy przedłożyć je w wydziale komunikacji.

KIEROWCY Z KATEGORIĄ C, D, E:

  • Przechodzą badania w myśl ustawy o transporcie drogowym i ustawy o kierujących.
  • Badanie kończy się orzeczeniem psychologicznym ważnym maksymalnie 5 lat.
  • Orzeczenie przekazuje się pracodawcy lub przedkłada w wydziale komunikacji. W przypadku samozatrudnienia trzeba je mieć przy sobie (w przypadku kontroli ITD.).

Osoby zainteresowane umówieniem badań zapraszamy do kontaktu: 535-021-194