Terapia ACT

  • 0

Terapia ACT

Tags : 

ACT: CZYM JEST I JAK MOŻE POMÓC?

Acceptance and commitment therapy, ACT, czyli terapia akceptacji i zaangażowania. Jest to mające oparcie naukowe nowe podejście psychoterapeutyczne, które wywodzi się z nurtu terapii behawioralno-poznawczej. ACT opiera się na teorii ram relacyjnych-programie podstawowych badań nad działaniem ludzkiego umysłu.

Według twórców terapii ACT:

  • ból psychiczny jest normalny i ważny, każdy go odczuwa
  • nie można świadomie pozbyć się bólu psychicznego, ale można podjąć kroki w celu uniknięcia jego sztucznego wzmacniania
  • ból i cierpienie to dwa różne stany bytu
  • nie musisz identyfikować się ze swoim cierpieniem
  • zaakceptowanie bólu to krok w kierunku pozbycia się cierpienia
  • można cieszyć się wartościowym życiem, i to od zaraz, ale do tego trzeba się nauczyć, jak wyzwolić się z niewoli swojego umysłu

Metody ACT wymagają zasadniczej zmiany perspektywy; zmiany w sposobie radzenia sobie z osobistymi doświadczeniami. Model ACT opiera się na 3 technikach: uważności, akceptacji oraz zaangażowaniu i życiu zgodnie z wartościami.

UWAŻNOŚĆ

Uważność (mindfulness) to sposób obserwacji własnych doświadczeń, który jest praktykowany od wieków na Wschodzie poprzez różne formy medytacji. Uważność została uznana przez różne zachodnie szkoły psychologiczne za metodę zwiększającą skuteczność terapii.

AKCEPTACJA

ACT dokonuje wyraźnego rozróżnienia między bólem a cierpieniem. Akceptacja w terapii akceptacji i zaangażowania jest oparta na założeniu, że próba pozbycia się bólu przeważnie tylko go wzmacnia i przekształca w przeżycie traumatyczne. Akceptacja to gotowość do posiadania i przeżywania własnych doświadczeń.


W centrum „Amygdala” psychoterapeutami pracującymi w nurcie CBT są: Agnieszka Tousty- Ingielewicz tel 664-421-740 , Marta Pyl-Sitnik i Magdalena Solis tel: 535-021-194. Osoby zainteresowane konsultacją psychoterapeutyczną zapraszamy do kontaktu.


Leave a Reply

Godziny otwarcia:

PONIEDZIAŁEK: 9-20
WTOREK: 9-20
ŚRODA: 9-20
CZWARTEK: 9-20
PIĄTEK: 9-19

Gdzie jesteśmy

PSYCHOEDUKACJA

Psychoterapia Systemowa

Analiza Zachowania

Uzależnienie

Psychoterapia Gestalt

Teoria Biospołeczna

Kierowca Zawodowy

Badania Medycyny Pracy

Trening umiejętności DBT

Ocena Kliniczna i Diagnoza

Terapia ACT