Psycholog sportu-trener mentalny

Psychologia sportu

We współczesnym sporcie różnice fizyczne pomiędzy zawodnikami zacierają się, a o zwycięstwie coraz częściej decyduje przygotowanie psychologiczne.

 

Co to jest psychologia sportu?

Udany start jest kombinacją fizycznych i psychicznych zdolności zawodnika. Ci najlepsi są nie tylko utalentowani i wytrenowani na wysokim poziomie, ale także potrafią kontrolować swoje myśli, uczucia oraz emocje i wykorzystywać je do maksymalizowania osiągnięć. Dzięki temu są w stanie rozwijać się pomimo dużej presji, wykorzystywać nadarzające się okazje i utrzymywać wysoki poziom wykonania w wielu różnych sytuacjach.

Psychologia sportu wykorzystuje potwierdzone naukowe dokonania psychologii oraz lata badań nad siłą psychiczną i umiejętnościami psychologicznymi światowej klasy sportowców, mistrzów w swoich dyscyplinach oraz medalistów olimpijskich. Ta wiedza jest wykorzystywana do tworzenia i rozwijania strategii oraz technik, które służą podnoszeniu poziomu wykonania sportowego.

 

Co robi psycholog sportu?

Psycholog sportu pracuje z zawodnikami dyscyplin indywidualnych i drużynowych, w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania, a także z trenerami i rodzicami zawodników oraz całymi drużynami.

Identyfikuje obszary rozwoju osobistego i sportowego oraz pomaga zaplanować sposoby osiągania celów. Pomaga zawodnikom w opanowywaniu zdolności kierowania zasobami umysłowymi, oswojenia lęku, wykorzystania sprawności motorycznej i wyobraźni, ukierunkowania celów, sterowania procesami uwagi i koncentracji, doskonalenia strategii komunikowania się oraz pełnego powrotu do zdrowia po kontuzjach. Rolą psychologa sportu jest także wspieranie sportowców w radzeniu sobie z wyzwaniami i kryzysami pojawiającymi się w trakcie kariery sportowej oraz w życiu pozasportowym.

 

Jak psycholog sportu może mi pomóc?

Każdy Klient jest traktowany indywidualnie, a metody pracy są dobierane do jego potrzeb. Niektóre ogólne obszary, w których zalecana jest współpraca z psychologiem sportu:

 • Poprawa umiejętności koncentracji uwagi i radzenia sobie z czynnikami zakłócającymi
 • Radzenie sobie z presją
 • Formułowanie celów
 • Budowanie poczucia pewności siebie zawodnika/trenera
 • Radzenie sobie ze stresem i trudnymi emocjami
 • Relaksacja
 • Wyznaczenie optymalnego poziomu motywacji zawodnika
 • Komunikacja i asertywność
 • Przygotowania na trudne sytuacje
 • Wzrost wiary we własne umiejętności i zdiagnozowanie optymalnego poziomu wykonania
 • Kontuzja – okres rehabilitacji oraz powrotu do aktywności sportowej
 • Kończenie aktywności sportowej
 • Budowanie zespołu

 

Podstawowym narzędziem pracy psychologa sportu jest trening mentalny, podczas którego następuje wzmocnienie psychiki zawodnika, psychoedukacja, a także techniki z terapii poznawczo-behawioralnej oraz krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniach. Trening mentalny można stosować już u najmłodszych zawodników, dopasowując jego elementy do indywidualnych potrzeb oraz poziomu zaawansowania.

 

Metody pracy psychologa sportu znajdują zastosowanie nie tylko w pracy ze sportowcami, ale także z artystami, osobami ze świata biznesu i każdym, kto chciałby wykorzystać w pełni swój potencjał oraz czerpać radość z tego co robi.

 

 


Godziny otwarcia:

PONIEDZIAŁEK: 9-20,
WTOREK: 9-20,
ŚRODA: 9-20,
CZWARTEK: 9-20,
PIĄTEK: 9-19,

SOBOTA: zamknięte

NIEDZIELA: zamknięte

Gdzie jesteśmy