Metoda:TRE

O TRE®
RÓWNOWAGA ENERGIA SPOKÓJ

Czym jest TRE®
Najprościej mówiąc TRE® jest metodą antystresową. Polega ona na wywołaniu w ciele drżeń neurogenicznych i w efekcie uwalnianiu napięcia związanego z traumą, przewlekłym stresem, niepokojem i urazami fizycznymi.
TRE® (Tension and Trauma Releasing Exercises) opracowana przez psychoterapeutę i traumatologa dr Davida Berceli wywodzi się z Analizy Bioenergetycznej dr Alexandra Lowena.
Początkowo metoda TRE® służyła głównie weteranom wojennym w USA, ich rodzinom oraz osobom dotkniętym PTSD (zespół stresu pourazowego). Po ponad 20 latach badań i doświadczeń TRE® stało się na świecie skutecznym narzędziem do uwalniania przewlekłego stresu, napięcia fizycznego i niepokoju. W Polsce metoda jest znana od 2010 roku.
Wg twórcy metody ciało pamięta wszystkie wydarzenia z naszego życia, a wibracje/drżenia stopniowo rozluźniają skumulowane napięcia i blokady pomagając powrócić nam do stanu spokoju i odprężenia.
TRE® nie jest terapią, ale może stać się elementem wspomagającym terapię psychologiczną.

Jak działa TRE®
Ciało reaguje na stres poza naszą świadomością; napina się czy nieruchomieje. Ciało też zgodnie z pierwotną instynktowną reakcją wie jak wrócić do stanu równowagi. W procesie TRE® wykorzystujemy tę niezwykłą umiejętność, którą posiada każdy z nas.
Poprzez zastosowanie kilku prostych ćwiczeń zostają pobudzone naturalne i instynktowne reakcje organizmu – wibracje. Dzięki wibracjom czy inaczej drżeniom mięśniowo-powięziowym rozładowujemy napięcia nagromadzone w ciele, uzyskując głębokie i trwałe rozluźnienie.

Dla kogo

Metoda jest dostępna dla każdego, niezależnie od kondycji czy wieku i szczególnie pomocna dla osób pracujących w zawodach o dużym poziomie stresu.
Dzięki ich prostocie i skuteczności może je stosować każdy, kto odczuwa w ciele nierozładowane napięcie związane z przeciążeniem nadmiarem obowiązków czy trudnymi przeżyciami (także wspomaganie osób z PTSD- zespołem stresu pourazowego)
TRE® może być uzupełnieniem procesu psychoterapeutycznego i rehabilitacji. Można łączyć ćwiczenia z uprawianiem sportu czy jogą, pamiętając o zasadzie: najpierw zajęcia wysiłkowe o większym napięciu, a następnie TRE® jako forma rozluźnienia i relaksu.

 

Korzyści z TRE
Zmniejszenie stresu fizycznego i psychicznego pozwala osiągnąć następujące efekty:
W obszarze zawodowym:
• spadek odczuwania obaw i niepokoju
• zwiększenie efektywności
• wzrost precyzji wykonywanych zadań
• szybsza regeneracja po dużych obciążeniach fizycznych i psychicznych
• poprawa komunikacji w zespole
W obszarze osobistym
• lepszy sen
• zmniejszenie odczuwanego bólu w mięśniach, bólów głowy i pleców;
• zwiększenie elastyczności ciała i odczuwanej energii;
• wzrost odporności
• wzrost satysfakcji w sferze seksualnej\
• obniżenie poziomu napięcia w ciele;
• samodzielna regulacja poziomu stresu związanego z codziennymi doświadczeniami;
• poprawa nastroju i relacji międzyludzkich;
• przywrócenie naturalnej harmonii i spokoju;
• zredukowanie objawów PTSD;
• ulga w chorobach przewlekłych

Wyjątkowa skuteczność ćwiczeń polega na tym, że uwalnianie napięć odbywa się w takim tempie by ciało mogło je zintegrować. Wraz z uwalnianiem napięć poprawia się elastyczność ciała i polepsza się stan emocjonalny człowieka.
Przeciwwskazania do TRE®

Zaburzenia: ciśnienia krwi, pracy serca (arytmia, rozrusznik, operacje); ograniczenia fizyczne i fizjologiczne: Złamania kości, nadwyrężenia i skręcenia stawów, stany pooperacyjne; niestabilności kręgosłupa, która dają objawy bólowe; hypo / hiperglikemia, padaczka, ciąża; schorzenia psychiatryczne leczone farmakologicznie: psychozy, głęboka depresja, schizofrenia.
(źródło: http://tre-polska.pl/faqs/)

 

TRE® i stres
Stres jako odczuwanie fizycznego lub/i emocjonalnego napięcia jest nieodłączną częścią współczesnego życia.
Kiedy czujemy się zestresowani, nasze ciała reagują fizycznie, aby pomóc nam zaspokoić wszelkie wyzwania, przed którymi stajemy. Nasze serca biją szybciej, wzrasta ciśnienie krwi i stężenie cukru we krwi. Trawienie spowalnia, a mięśnie się napinają. Kiedy dzieje się to od czasu do czasu, nasze ciała mogą wrócić do optymalnej równowagi i funkcjonować w harmonii.
Problemy zaczynają się, gdy stresu jest „za dużo”, nie jest on uwalniany i gromadzi się w postaci chronicznego napięcia. Organizm ogranicza wysiłek potrzebny do odżywiania, oczyszczania i regeneracji komórek i całych organów, a energia zostaje przekierowana na przetrwanie okresu zagrożenia. Osłabia się system immunologiczny, aktywność mózgu sprzyja działaniom nawykowym przez co coraz gorzej radzimy sobie z codziennymi wyzwaniami.
Jak przekroczyć to błędne koło? Można rozładowywać stres poprzez wysiłek fizyczny pamiętając, by nie przeciążyć organizmu. Świadomie pozwolić sobie na wytchnienie poprzez stosowanie technik relaksacyjnych i unikać dodatkowego obciążenia (brak snu, niezdrowe jedzenie, nadmiar używek, przemęczenie).
TRE® dzięki swojej prostocie, skuteczności i możliwości ćwiczenia w domu jest doskonałym uzupełnieniem innych metod lub może być stosowane niezależnie. Drżenia neurogeniczne pozwalają każdemu w indywidualnym tempie uwalniać się od napięć związanych ze stresem, przywrócić harmonię ciała i uspokoić układ nerwowy.
TRE® i trauma
„Trauma dotyka niemal każdego. Istnieje tak wiele jej odmian, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że dotyczy również nas. Jeśli tracimy zdolność rezyliencji (sprężystości psychicznej), to skutki przeżytej traumy zapadają głęboko w pamięć ciała.
Podobnie jak zwierzęta w obliczu traumy korzystamy z reakcji dysocjacji i zamrożenia. Jeśli nie zaistnieją naturalne warunki, aby uzdrowić sytuację, pojawiają się skutki w postaci PTSD. Jest to zespół objawów: emocjonalnych, percepcyjnych, kognitywnych i funkcjonalnych. Od paniki do katatonii, od znieczulicy do ostrego bólu, od paraliżu po konwulsje. Na poziomie fizycznym reakcje pojawiają się w najbardziej wrażliwych regionach ciała. Miednica z wielu powodów działa jak puszka Pandory i przechowuje w sobie pamięć przeżytej traumy.
Zastosowanie ćwiczeń uwalniających skutki traumy i stresu (TRE®) znacząco przyczynia się do procesu zdrowienia. To, co wyparł umysł, a zostało zamknięte w postaci napięcia w ciele, może być uwolnione poprzez drżenia neurogeniczne. Przywracając głębokie rozluźnienie mięśniowo – powięziowe, uspokajamy wszystkie poziomy układu nerwowego i przywracamy poczucie bezpieczeństwa i przyjemnej obecności w ciele.”
Źródło: http://tre-polska.pl/tre/trauma/

Zajęcia TRE®

Na początku zajęć krótkie wyjaśnienie, trochę informacji o metodzie i czas na zadanie pytań. Później wykonujemy kilka prostych ćwiczeń, które są przygotowaniem do wejścia w wibracje. W trakcie zajęć każdy, w swoim własnym tempie może pozwolić na pojawienie się wibracji i uczyć się, jak je regulować.
Zakończeniem sesji jest 7-10 minutowy relaks, który daje możliwość integracji doświadczenia. Chętni mogą podzielić się swoimi refleksjami i odczuciami.
Ćwiczenia, których się uczymy na zajęciach można po pewnym czasie wykonywać samemu w domu. Metoda jest dostępna dla każdego, niezależnie od kondycji czy wieku.
Zajęcia (grupowe lub indywidualne) odbywają się w ……
Obowiązują zgłoszenia telefoniczne lub mailowe (zakładka „Kontakt”)
Zachęcam do założenia wygodnego, luźnego stroju. Można zabrać ze sobą małą poduszkę i kocyk.

Prowadząca:

Katarzyna Janczuk– certyfikowany TRE® Provider, licencjonowany konsultant Facet5 i MBTI-narzędzi psychometrycznych, trener biznesu.
Zapisy i kontakt pod numerem telefonu (+48) 602 666 883
Cennik i miejsce
• Sesja indywidualna- 130 zł / 75 minut
• Pakiet 6 sesji indywidualnych- 660 zł
• Sesja grupowa (grupy 5- 7osobowe)- 50 zł/ 75 minut
• Pakiet 5 sesji grupowych- 200 zł
Zajęcia (grupowe lub indywidualne) odbywają się w
Obowiązują zgłoszenia telefoniczne lub mailowe (zakładka kontakt).
Zachęcam do zabrania ze sobą wygodnego, luźnego stroju.

 


Godziny otwarcia:

PONIEDZIAŁEK: 9-20,
WTOREK: 9-20,
ŚRODA: 9-20,
CZWARTEK: 9-20,
PIĄTEK: 9-19,

SOBOTA: zamknięte

NIEDZIELA: zamknięte

Gdzie jesteśmy