Badania lekarskie kierowców art. 43 i art 75

  • 0

Badania lekarskie kierowców art. 43 i art 75

Badania z artykułu 43 ptk 2 i art 229 par 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r (orzeczenie : praca kierowcy transportu drogowego) oraz z artykułu 75 ustawy z dnia 5 stycznia 2011  o kierujących pojazdami, czym się różnią?

Badanie z art 43 ptk 2 potrzebne jest kierowcom zawodowym wykonującym tzw. transport drogowy ( osób lub rzeczy), dotyczy np. kierowców taxi, kierowców busów oraz kierowców zawodowych kat C, D, E jest wydawane po badaniu lekarskim ( lekarz uprawniony do badań kierowców). Z tego artykułu badamy się raz na pięć lat do 60 roku życia oraz co 30 miesięcy po 60 roku życia.

Orzeczenie z artykułu 75 ustawy z dnia 5 stycznia 2011, dotyczy zdolnosci ( braku przeciwskazań) do kierowania pojazdami określonych kategorii.

W zależności od poszczególnych punktów ustawy, jest to badanie kwalifikacyjne- przy ubieganiu się o określoną kategorię po raz pierwszy,

przedłużające prawo jazdy z powodu wydania czasowego orzeczenia, odzyskiwania uprawnień po stracie prawa jazdy np za punkty lub alkohol.

Orzeczenie jest wydawane po uprzednim badaniu lekarza orzecznika, potrzebne jest tylko przy wyrabianiu prawo jazdy  lub przedłużaniu jego ważności.

Badanie od 2015r jest wydawane bezterminowo ( nawet w przypadku używania szkieł korekcyjnych), chyba że były inne przyczyny medyczne.

Kierowcy taxi zatrudniając się w nowej korporacji potrzebują tylko badania z artykułu 43 o braku przeciwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy w Transporcie Drogowym.

W naszym gabinecie zrobią Panstwo takie badania w promocyjnej cenie 130zł do końca września 2017.


Leave a Reply

Godziny otwarcia:

PONIEDZIAŁEK: 9-20,
WTOREK: 9-20,
ŚRODA: 9-20,
CZWARTEK: 9-20,
PIĄTEK: 9-19,

SOBOTA: zamknięte

NIEDZIELA: zamknięte

Gdzie jesteśmy